Tu jesteś: Strona Główna » Przed nami Odpust u Babci Anny!

Przed nami Odpust u Babci Anny!

| 2021-07-19
Po roku przerwy zapraszamy znów do Nikiszowca na ODPUST U BABCI ANNY, który na stałe wpisał się w kalendarz Miasta Katowice i całego regionu. Odpust to letnia edycja Jarmarku Na Nikiszu, jednego z najbardziej klimatycznych jarmarków w Polsce. Wydarzenie nawiązuje do święta patronki kościoła w Nikiszowcu. Jest jednak przede wszystkim świętem całej społeczności dzielnicy, jednym z symboli udanej zmiany rewitalizacyjnej.
Odpust organizowany jest przez Stowarzyszenie Fabryka Inicjatyw Lokalnych we współpracy z Miastem Katowice. Znakiem rozpoznawczym Odpustu i Jarmarku Na Nikiszu jest wysokiej jakości unikalne rękodzieło.

W tym roku Odpust odbędzie się 25 lipca w godz. 10.00-20.00. Spodziewamy się około 125 starannie wyselekcjonowanych wystawców z całej Polski. Na stoiskach zobaczymy więc oryginalne rękodzieło. A dla smakoszy kuchni regionalnej przygotowujemy kilkanaście stoisk z produktami spożywczymi. Planujemy także ogródki restauracyjne, a przed kościołem tradycyjne budy odpustowe ze śląskimi maszketami.

Po raz pierwszy organizujemy nasze wydarzenie w czasie pandemii. Dlatego musimy o tym pamiętać podczas pobytu na Odpuście. Wynikające stąd ograniczenia i nasza ostrożność skłaniają nas do rezygnacji z tradycyjnej sceny. W zamian pod charakterystycznymi „komzonami” czyli arkadami nikiszowieckiego rynku usłyszycie m.in. dźwięki gitar zespołu Nivel, saksofonu Joanny Stasińskiej, akordeonu Macieja Gucika a na Skwerze Zillmanów chóralne głosy Chóru Mieszanego „Ogniwo”. Tam też na Skwerze zapraszamy rodziców z najmłodszymi pociechami na warsztaty muzyczne „EkoMuzyce dla smyka”. Wszystkie dzieci będą mogły pokręcić się na tradycyjnym „kecioku”. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach od 12:00 do 16:00 prowadzić będzie zbiórkę krwi. Planujemy także zbiórkę publiczną, której celem będzie zebranie funduszy na czyszczenie murów osiedla Nikiszowiec z graffiti. Dla zwiększenia bezpieczeństwa powiększyliśmy obszar wydarzenia.
Planując dojazd do Nikiszowca najlepiej skorzystać z bezpłatnej linii autobusowej oraz autobusów komunikacji miejskiej. W dniu Odpustu wprowadzona zostanie bowiem specjalna bezpłatna linia autobusowa, która będzie kursować wahadłowo co 15 minut z katowickiego dworca, przez Centrum Przesiadkowe Sądowa i Centrum Przesiadkowe Zawodzie. Linia kończyć będzie swój bieg na przystanku Janów Zamkowa Skwer, skąd już tylko parę kroków na Odpust. Linia będzie kursować od godz. 10:00 do 19:45 w kierunku Nikiszowca (wyjazd z przystanku Katowice Dworzec). Z Nikiszowca do centrum Katowic autobus będzie jeździł z przystanku „Janów Zamkowa Skwer” od godz. 10:35 do 20:20. Czas podróży to maksymalnie 20-25 minut. Zachęcamy do skorzystania z tej linii i pozostawiania samochodów na parkingach publicznych zlokalizowanych przy w/w przystankach. Na każdym przystanku dyżurować będzie służba informacyjna, pomagająca dotrzeć na Odpust. Stanowiska do odjazdu darmowych autobusów będą oznaczone flagami z logiem Jarmarku Na Nikiszu. Autobusy oznaczone będą chorągiewkami z logiem Jarmarku.

Z uwagi na sytuację epidemiologiczną organizatorzy proszą o stosowanie się do aktualnych w dniu Odpustu zaleceń i obostrzeń, w tym przede wszystkim zachowania dystansu społecznego oraz zasłaniania ust i nosa maseczką, jeśli dystans nie będzie możliwy.

Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Katowice, a patronat medialny – Radio RMF FM. Szczegółowe i bieżące informacje nt. Odpustu zamieszczane są na funpage’u Jarmarku Na Nikiszu pod adresem: facebook.com/JarmarkNaNikiszu/


Reklama
Nasze serwisy
Partnerzy ComTV
Wydarzenia |Kultura |Reklama w serwisie |Redakcja |Fotoreportaż |Kontakt |Katalog stron www |Ebooki i Audiobooki |Festiwal Górski
2023 © ComTv.pl - Produkcja Filmowa i TV | Projekt i wykonanie strony : fdgstudio.net