Tu jesteś: Strona Główna » Prawie pół tysiąca wniosków do Budżetu Obywatelskiego i Zielonego Budżetu w Katowicach

Prawie pół tysiąca wniosków do Budżetu Obywatelskiego i Zielonego Budżetu w Katowicach

| 2023-05-05
28 kwietnia zakończył się nabór wniosków do Budżetu Obywatelskiego i Zielonego Budżetu miasta Katowice. Łącznie mieszkańcy zgłosili prawie pół tysiąca wniosków: 296 do Budżetu Obywatelskiego oraz 201 do Zielonego Budżetu. W tym roku mieszkańcy decydują o wydatkowaniu ponad 20 mln zł.

- Budżet Obywatelski oraz Zielony Budżet to narzędzia pozwalające mieszkańcom współdecydować o tym, jak zmieniają się nasze Katowice. W ramach samego BO, do tej pory mieszkańcy zdecydowali o wydatkowaniu ponad 145 mln zł na 1140 projektów wybranych w drodze głosowań, a jeśli spojrzymy na zgłaszane projekty, to przez 10 lat było ich łącznie ponad 3,4 tysiąca - przypomina Marcin Krupa, prezydent Katowic – 497 zgłoszonych w tym roku wniosków pokazuje, że katowiczanie doskonale wiedzą, jak korzystać z tych obywatelskich narzędzi kształtowania miasta. Najwięcej projektów lokalnych dotyczy dzielnicy Ligota-Panewniki - 38 zadań, 27 zgłoszono dla Szopienic-Burowca, a 24 dla Kostuchny, natomiast projektów ogólnomiejskich złożono 68 – dodaje prezydent.
W tym roku wnioski, zarówno do Budżetu Obywatelskiego, jak i Zielonego Budżetu można było składać od 4 do 28 kwietnia.

Budżet Obywatelski
Do Budżetu Obywatelskiego wpłynęło 296 wniosków, w tym 39 ogólnomiejskich. Najwięcej zadań o charakterze lokalnym dot. Ligoty-Panewnik - 22 wnioski, a po 16 wniosków wpłynęło dla Bogucic oraz Szopienic-Burowca. Zdecydowanie więcej wniosków niż w ubiegłym roku dotyczy Janowa-Nikiszowca, w 9. edycji BO dla tej dzielnicy zgłoszono 6 wniosków, a w tegorocznej 10. edycji – 13.

Tak jak w poprzednich edycjach zgłoszone pomysły mieszkańców dotyczą wielu dziedzin funkcjonowania miasta. Wśród zadań infrastrukturalnych pojawiły się te dotyczące rozbudowy oraz modernizacji infrastruktury rowerowej (Koszutka, Brynów cz. Wschodnia-Os. Zgrzebnioka, Dąb i Zarzecze) parkingów czy montażu monitoringu (Bogucice, Dąbrówka Mała). Nie zabrakło też zadań skierowanych do młodszych mieszkańców Katowic, takich jak place zabaw (Ligota-Panewniki, Dąbrówka Mała, Janów-Nikiszowiec) oraz projektów zielonych – obejmujących rewitalizację skwerów oraz doposażenie katowickich parków (Śródmieście, Ligota-Panewniki, Załęże). Utworzenie nowych psich wybiegów zgłoszono dla dzielnic: Bogucice oraz Brynów cz. Wschodnia-Os. Zgrzebnioka. Natomiast wśród zadań miękkich znalazły się projekty dot. organizacji jarmarków (Kostuchna, Podlesie) czy festynów dzielnicowych (Murcki, Bogucice, Szopienice-Burowiec) oraz różnorodnie sprofilowane warsztaty dla młodszych i starszych katowiczan.

W ostatnim tygodniu naboru wniosków do Budżetu Obywatelskiego wpłynęło 247 projektów, z czego tylko ostatniego dnia było ich 113. – Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wnioskodawców wydłużyliśmy godziny działania Punktu Konsultacyjnego, który 28 kwietnia działał do godz. 19.00 – przypomina Justyna Buchalik naczelnik wydziału komunikacji społecznej. – W tym roku, zachęcaliśmy wnioskodawców do zgłaszania swoich pomysłów poprzez generator wniosków. Za pomocą tego narzędzia zgłoszono 48% projektów. 3 wnioski wpłynęły za pomocą platformy ePUAP, a 18 e-mailem, co stanowi 6% ogółu. 132 wnioski, a więc 45% zostało zgłoszonych osobiście przez wnioskodawców lub przez pełnomocników – teraz te wnioski będą wprowadzane do systemu informatycznego, a co za tym idzie na stronę internetową BO, tak by wszyscy zainteresowani mieszkańcy mogli się z nimi zapoznać. Publikacja wszystkich zgłoszonych projektów będzie połączona z podaniem wyników weryfikacji formalnej – dodaje naczelnik.

Złożone do Budżetu Obywatelskiego wnioski przejdą weryfikację formalną (do 29 maja) oraz merytoryczną (do 10 sierpnia). Do 30 czerwca będzie czas na łączenie zgłoszonych wniosków i zgłaszanie do nich zastrzeżeń i uwag. Na projekty zgłoszone w 10. edycji Budżetu Obywatelskiego będzie można oddać swój głos od 11 do 24 września 2023 r.
Zielony Budżet
Do Zielonego Budżetu miasta Katowice propozycje zadań, podobnie jak w ubiegłym roku, można było zgłaszać wyłącznie drogą elektroniczną.

– Czwarta edycja Zielonego Budżetu pokazała, że katowiczanie mają coraz więcej pomysłów na zagospodarowanie i zazielenienie ich najbliższego otoczenia. Mieszkańcy zgłosili 201 wniosków, w tym 29 o charakterze ogólnomiejskim. Rekordzista złożył aż 11 wniosków dotyczących obu kategorii, a więc lokalnych i ogólnomiejskich – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Łączna, szacowana przez wnioskodawców wartość zgłoszonych 201 propozycji do Zielonego Budżetu to ponad 6,3 mln zł. Najwięcej, 16 wniosków dotyczy Ligoty-Panewnik, 14 Wełnowca-Józefowca, a 12 Załęża. Wśród zgłoszonych pomysłów są m.in. utworzenie sąsiedzkiej wypożyczalni narzędzi w mieście, zazielenienie ulic np. 1 Maja, Wawelskiej, Wielkopolskiej, Słowackiego, Bielskiej, Drozdów czy Jankego, edukacyjne spacery dla mieszkańców po katowickich parkach i lasach (m.in. Wełnowiec-Józefowiec, Os. Paderewskiego-Muchowiec, Giszowiec, Piotrowice-Ochojec, Śródmieście, Załęże) czy utworzenie w Dolinie Trzech Stawów czterech edukacyjnych sadów miejskich.
Pierwszy etap weryfikacji zadań zgłoszonych do Zielonego Budżetu wraz z ogłoszeniem wyników weryfikacji zakończy się do 5 czerwca, a drugi do 1 września. Do 27 września zakończy prace Zespół Oceniający, a wyniki jego prac oraz informacja o wyborze zadań do realizacji nastąpi do 29 września. Przypomnijmy, że Zielony Budżet to pula środków wydzielona z budżetu miasta, która przeznaczona jest na pomysły mieszkańców w zakresie szeroko pojętej ekologii i ochrony środowiska. W ramach konsultacji katowiczanie mają okazję podzielić się swoimi pomysłami na działania, które ujęte w formie prostego wniosku trafiają do urzędu, gdzie następnie podlegają weryfikacji pod kątem możliwości realizacji.

Opracowanie: Wydział Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta KatowiceZdjęcia powiązane z wydarzeniem:

Reklama
Nasze serwisy
Partnerzy ComTV
Wydarzenia |Kultura |Reklama w serwisie |Redakcja |Fotoreportaż |Kontakt |Katalog stron www |Ebooki i Audiobooki |Festiwal Górski
2023 © ComTv.pl - Produkcja Filmowa i TV | Projekt i wykonanie strony : fdgstudio.net