Tu jesteś: Strona Główna » Transplantacja bez tajemnic Uczniowie z 42 śląskich szkół przygotowują się do działań w ramach kampanii „Drugie życie”

Transplantacja bez tajemnic Uczniowie z 42 śląskich szkół przygotowują się do działań w ramach kampanii „Drugie życie”

| 2014-03-14

Wstępem do śląskiej edycji kampanii „Drugie życie” było szkolenie uczniów i ich wychowawców m.in. w zakresie prawnych i medycznych aspektów przeszczepiania narządów.

Młodzi ludzie dowiedzieli się także jak do transplantacji podchodzi Kościół Katolicki i wysłuchali historii osób, które żyją z przeszczepionym organem lub wciąż czekają na przeszczepienie. W auli im. prof. dr hab. n. med. dr h. c. Witolda Zahorskiego (aula A3), Śląskiego Uniwersytetu Medycznego (ul. Medyków 18)spotkali się przedstawiciele 42 szkół z całego województwa (piątek, 14 marca, godz. 11:00), którzy wśród swoich kolegów, bliskich i całkiem obcych do końca maja będą prowadzić własne kampanie mające szerzyć wiedzę o transplantacji i promować oświadczenia woli. Dzień przed szkoleniem (13 marca 2014 roku) był obchodzony Światowy Dzień Nerek. Wśród 1477 chorych oczekujących w Polsce na przeszczep, najwięcej bo 902 czeka na nową nerkę.
 
Kto może zostać dawcą organów? Które organy są najczęściej przeszczepiane? Ile osób można uratować wyrażając zgodę na pośmiertne pobranie narządów? Odpowiedzi na te, a także wiele innych pytań z zakresu transplantologii, uczniowie szkół ponadgimnazjalnych uczestniczący w kampanii „Drugie życie” poznali podczas specjalnie dla nich przygotowanego szkolenia. „To najlepszy sposób na obalenie mitów i stereotypów, które narosły wokół transplantacji. Po raz pierwszy na Śląsku spotkaliśmy się dziś z młodzieżą uczestniczącą 
w akcji i przygotowaliśmy ją, do opowiadania w swoich środowiskach o różnych aspektach transplantacji. Ta młodzież przez następne trzy miesiące będzie głosem prawie półtora tysiąca Polaków czekających obecnie na przeszczep” - powiedział dr Wojciech Marcinkowski, Główny Ekspert Medyczny Kampanii "Drugie życie" Śląsk, Zastępca Dyrektora Medycznego Fresenius Nephrocare Polska, organizatora kampanii w całym kraju.
 
Na spotkanie przyjechali liderzy, którzy w swoich szkołach zorganizują własne kampanie promujące transplantację, jako nowoczesną metodę leczenia. Spotkanie było okazją do rozmów na temat przeszczepów ze specjalistami i z chorymi, którym transplantacja uratowała życie. W trakcie szkolenia uczniowie dowiedzieli się wszystkiego, co najważniejsze na temat przeszczepiania narządów, mieli także możliwość konfrontacji własnych opinii ze zdaniem lekarzy. Młodzi ludzie uzyskali informacje, które trudno znaleźć w książkach – specjaliści podzielili się swoimi doświadczeniami w zakresie przygotowywania pacjentów do przeszczepu czy prowadzenia trudnych rozmów z rodzinami osób, których narządy, w związku ze stwierdzoną śmiercią mózgu, ratują życie innych.
 
 
"Tak naprawdę najbardziej zależy nam na wywołaniu dyskusji wśród uczniów. Chcemy, by w jej wyniku każdy wyrobił sobie własne zdanie na temat transplantacji i, co więcej, podzielił się nim z bliskimi i znajomymi. Symbolicznym wyrazem świadomej decyzji jest m.in. podpisanie oświadczenia woli. Wiem, że wiele osób, które do tej pory spotkały się z naszą kampanią w innych województwach, nosi przy sobie rozdawane przez nas deklaracje. To dla mnie największa nagroda za wysiłek, który wkładamy w organizację kampanii i promocję transplantologii” - powiedziała dr Teresa Dryl-Rydzyńska, prezes Fresenius Medical Care Polska, firmy, która jest głównym organizatorem akcji.
 
Organizowane w Katowicach szkolenie jest integralną częścią kampanii „Drugie życie”. Uczniowie szkół włączonych do projektu otrzymali podczas spotkania w auli A3, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, materiały edukacyjne i promocyjne, dzięki którym będą mogli prowadzić akcje informacyjne wśród rówieśników. Organizatorzy służą szkołom pomocą i wsparciem w prowadzeniu kampanii. Po zakończeniu akcji uczniowie przesyłają raporty z przeprowadzonych działań. Najciekawsze pomysły zostają nagrodzone czekami charytatywnymi, które autorzy trzech wyróżnionych projektów przekażą na dowolnie wybrany cel dobroczynny.
 
Pierwsza edycja kampanii „Drugie życie” wystartowała w roku szkolnym 2008/2009. Od tego czasu, wzięło w niej udział ponad 150 tys. uczniów z 430 szkół. W sześciu województwach (wielkopolskie, małopolskie, lubuskie, warmińsko-mazurskie, kujawsko-pomorskie i łódzkie) młodzi ludzie rozdali ponad 480 tys. oświadczeń woli, a zwycięzcy wsparli czekami charytatywnymi kilkadziesiąt osób i instytucji. Od 2010 roku kampania „Drugie życie” w Wielkopolsce i Małopolsce jest częścią uruchomionego przez Polską Unię Medycyny Transplantacyjnej „Partnerstwa dla Transplantacji” - ogólnopolskiego programu rozwoju przeszczepiania narządów. Patronat nad śląską kampanią objęli: Prymas Polski abp Józef Kowalczyk, Arcybiskup Wiktor Skworc - Metropolita Katowicki, Piotr Litwa - Wojewoda Śląski, Aleksandra Skowronek - Wicemarszałek Województwa Śląskiego, Śląski Kurator Oświaty - Stanisław Faber, prof. dr hab. n. med. Przemysław Jałowiecki - Rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, dr n. med. Włodzimierz Dziubdziela - Dyrektor SP Szpitala Klinicznego im. A. Mielęckiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach a także Chorągiew Śląska Związku Harcerstwa Polskiego. Patronat naukowy nad kampanią objęli: prof. dr hab. med. Lech Cierpka - Konsultant Krajowy w dziedzinie Transplantologii Klinicznej, prof. dr hab. n. med. Andrzej Więcek - Konsultant Wojewódzki w dziedzinie Nefrologii, dr hab. n. med. Grzegorz Budziński - Konsultant Wojewódzki w dziedzinie Transplantologii Klinicznej oraz prof. dr hab. n. med. Marian Zembala - Dyrektor Naczelny Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Patronujące kampanii media to TVP Katowice, Polskie Radio Katowice oraz Dziennik Zachodni. W skali ogólnopolskiej przedsięwzięciu patronują także: Polska Unia Medycyny Transplantacyjnej, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Dializowanych i Polska Federacja Pacjentów Dialtransplant. Organizatorem akcji jest Fresenius Medical Care Polska. W roku szkolnym 2013/1014 kampania „Drugie życie” prowadzona jest także na terenie województw: małopolskiego i wielkopolskiego.
 
Transplantacja jest metodą leczenia, dzięki której ciężko chorzy ludzie otrzymują szansę na drugie życie. W Polsce wciąż jeszcze przeprowadza się za mało przeszczepów, co oznacza, że wiele osób umiera czekając na operację. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest m.in. niedostatek organów wynikający z niskiej świadomości społecznej i uprzedzeń. Sytuację polskiej transplantologii najlepiej obrazują statystyki – w ubiegłym roku, według danych Poltransplantu, w Polsce przeszczepiono 1536 narządów pochodzących od osób zmarłych. Na zabieg czekało jednak 1478 chorych.
 
Fresenius Medical Care to największy na świecie dostawca produktów i usług dla osób cierpiących na choroby nerek. Obecnie firma prowadzi ponad 3.100 stacji dializ w Europie, Azji i obu Amerykach, w których leczeniem nerkozastępczym objętych jest ponad 261 tys. pacjentów. W Polsce firma Fresenius Medical Care Polska obecna jest od prawie 30 lat. Prowadzi największą w kraju sieć stacji dializ – Centrum Dializ Fresenius, do której należy 70 ośrodków. Fresenius oferuje leczenie dla pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek za pomocą hemodializy i dializy otrzewnowej. Obecnie w stacjach dializ firmy na stałe leczy się ponad 5,6 tys. osób.
 
Więcej informacji o kampanii: www.drugiezycie.eu


Sprawdź TAGI: Drugie życie , Katowice
Reklama
Nasze serwisy
Partnerzy ComTV
Wydarzenia |Kultura |Reklama w serwisie |Redakcja |Fotoreportaż |Kontakt |Katalog stron www |Ebooki i Audiobooki |Festiwal Górski
2023 © ComTv.pl - Produkcja Filmowa i TV | Projekt i wykonanie strony : fdgstudio.net