Tu jesteś: Strona Główna » Przeniesienie punktu przyjmowania wniosków o nadanie nr PESEL obywatelom Ukrainy

Przeniesienie punktu przyjmowania wniosków o nadanie nr PESEL obywatelom Ukrainy

| 2022-03-18
Aby usprawnić proces nadawania numeru PESEL obywatelom Ukrainy oraz rozwiązać kwestię przyjmowania wniosków w dwóch różnych punktach, od 18 marca nadawanie nr PESEL uchodźcom zostaje przeniesione do specjalnie w tym celu utworzonego punktu w Urzędzie Stanu Cywilnego (wejście od strony ul. Matejki). Obsługa będzie prowadzona w dniach i w godzinach pracy urzędu, jeśli jednak będzie taka potrzeba godziny przyjmowania wniosków mogą zostać wydłużone. Dodatkowo punkt w USC będzie działał w najbliższą sobotę i niedzielę (19 i 20.03.2022 r.), w godzinach 9.00-13.00. Informacja o zmianie, wraz z mapami dojazdu do nowego punktu została przekazana do punktów noclegowych prowadzonych przez miasto i instytucji, które zapewniły schronienie grupom uchodźców.

Numer PESEL może otrzymać każdy obywatel Ukrainy, który przybył po 24 lutego 2022 r. do Polski bezpośrednio z Ukrainy, w związku z działaniami wojennymi, i złoży wniosek do dowolnego urzędu gminy. We wniosku trzeba podać takie dane jak: imię i nazwisko, data i miejsce urodzenia, kraj urodzenia i obywatelstwo, data wjazdu do Polski, ukraiński numer ewidencyjny – jeśli dana osoba go posiada. Osoby, które chcą uzyskać także profil zaufany, dodatkowo zobligowane są do podania adresu e-mail i polskiego numeru telefonu.

By złożyć wniosek konieczne jest posiadanie przy sobie dokumentu, który potwierdzi dane podane we wniosku i tożsamość osoby składającej wniosek. Jeżeli ktoś nie posiada takiego dokumentu, może złożyć wniosek pod rygorem odpowiedzialności karnej. Niezbędne jest także kolorowe zdjęcie na papierze fotograficznym w rozmiarach 35 x 45 mm (szerokość x wysokość).

Wypełniony wniosek wraz z potrzebnymi dokumentami oraz zdjęciem trzeba przynieść osobiście do wyżej wymienionego punktów. Urzędnik na miejscu pobierze odciski palców. Wniosek w imieniu dziecka składa jedno z rodziców, opiekun, kurator, opiekun tymczasowy ustanowiony przez sąd opiekuńczy lub osoba sprawująca faktyczną pieczę nad dzieckiem. Dziecko do 12. roku życia nie musi być obecne przy składaniu wniosku ‒ z wyjątkiem sytuacji, w której jego tożsamość będzie ustalana w oparciu o oświadczenie. Od dzieci, które nie ukończyły 12 roku życia, nie pobiera się odcisków palców. Na wniosku należy złożyć własnoręczny podpis. Wydanie tego dokumentu jest bezpłatne. Numer PESEL zostaje nadany na miejscu.

Otrzymanie numeru PESEL przez osoby przyjeżdzające do nas z Ukrainy umożliwia ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. W myśl tzw. specustawy wnioski można składać od 16 marca. Tylko pierwszego dnia katowiccy urzędnicy przyjęli 246 wniosków. W całym 2021 roku łącznie w Katowicach wydano 2450 numerów PESEL. Również tylko w środę 16 marca w punkcie fotograficznym znajdującym się obok urzędu wykonano 625 zdjęć.


Opracowanie: Wydział Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Katowice



Reklama
Nasze serwisy
Partnerzy ComTV
Wydarzenia |Kultura |Reklama w serwisie |Redakcja |Fotoreportaż |Kontakt |Katalog stron www |Ebooki i Audiobooki |Festiwal Górski
2023 © ComTv.pl - Produkcja Filmowa i TV | Projekt i wykonanie strony : fdgstudio.net