Samotność w kosmosie i widok powierzchni naszego naturalnego satelity przesuwający się przed oknami statku kosmicznego są dla astronauty pretekstem do opowieści o historii powstania Księżyca, jego budowie i wpływie na życie na Ziemi. W seansie nie zabraknie również gwiazd i konstelacji – także tych egzotycznych, które nie są widoczne na śląskim niebie. Widzowie nowego seansu dowiedzą się także po co astronauci zabrali ze sobą na Księżyc lustro i … armatę.
„Na pomysł zrobienia popularnonaukowego seansu o Srebrnym Globie wpadliśmy już rok temu, gdy pisaliśmy z Jarkiem seans dla dzieci o Panu Twardowskim” – mówi Stefan Janta, wicedyrektor Planetarium – „zebraliśmy kilka ciekawych pomysłów i postanowiliśmy je przedstawić w nieco zaskakującej i – jak się wydaje - atrakcyjnej formie. Myślę, że każdy znajdzie w tym seansie coś dla siebie. Jest w nim trochę geologii, a właściwie selenologii, historii, fizyki i oczywiście astronomii” – mówi Janta.
W seansie pojawiają się sekwencje filmowe, animacje komputerowe i przezrocza rzutowane na całą kopułę planetarium. Kompozytorem dużej części ścieżki dźwiękowej seansu jest Tadeusz Grabowski.
Planetarium Śląskie w Chorzowie to największa tego typu placówka w Polsce. Dysponuje analogową aparaturą projekcyjną Zeissa, która po ponad 60 latach funkcjonowania, nadal pozwala na idealne odwzorowanie gwiazd i planet.
Repertuar Planetarium: http://www.planetarium.edu.pl/program.htm