Tu jesteś: Strona Główna » Budżet obywatelski w Katowicach: weź sprawy w swoje ręce i zagłosuj!

Budżet obywatelski w Katowicach: weź sprawy w swoje ręce i zagłosuj!

| 2020-09-19
W siódmej edycji Budżetu Obywatelskiego w Katowicach mieszkańcy zgłosili w sumie aż 415 wniosków, z czego 76% zostało pozytywnie zaopiniowanych. Ostatecznie, po procedurze odwoławczej do głosowania poddano 319 projektów. O tym, które projekty zostaną zrealizowane zdecydują mieszkańcy. To ostatnia szansa, by oddać głos, bo głosowanie kończy się w niedzielę 20 września o godzinie 23.59.
- Mieszkańcy Katowic chętnie włączają się w działania związane z budżetem obywatelskim, bo widzą efekty swojego zaangażowania. W ramach sześciu  poprzednich edycji BO katowiczanie wybrali łącznie aż 750 projektów, z których ponad 600 zostało zrealizowanych. Powstały nowe ławki, chodniki, drogi rowerowe, zielone skwery, boiska, pierwszy wodny plac zabaw w Katowicach, lodowisko w Murckach i tężnia solankowa. Z efektów projektów korzystają tysiące mieszkańców. Katowiczanie dostali świetne narzędzie do wprowadzania realnych zmian swojego otoczenia i bardzo sprawnie z niego korzystają - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – W tej edycji zagłosowało już prawie 29 tysięcy mieszkańców, w tym aż 124 niemowlaków urodzonych w 2020 roku i 64 seniorów powyżej 90 roku życia! To pokazuje, że Budżet Obywatelski jest dla każdego, dlatego zachęcam, by każdy skorzystał z możliwości głosu i zagłosował. Trwa to tylko kilka minut, wystarczy Internet i telefon komórkowy – dodaje prezydent Marcin Krupa i przypomina, że katowicki budżet obywatelski jest największy w Polsce per capita wśród miast wojewódzkich.

Podsumowując głosowanie do tej pory należy pogratulować największej frekwencji dzielnicom: Podlesie (19.17%), Załęże (16.95%), Kostuchna (16.96%). W sumie zagłosowało 26 820, co daje na chwilę obecną frekwencję na poziomie 9,76 %. Dlatego warto przypomnieć, że w Katowicach głos ma każdy, bez względu na wiek, a procedura oddawania głosu jest bardzo prosta. Najmłodsi uczestnicy głosowania urodzili się w tym roku – 124 takich małych mieszkańców zagłosowało w Budżecie Obywatelskim, a najstarszych, tj. powyżej 90 roku życia było 64. Największą grupą okazali 37-latkowie – w głosowaniu wzięło ich udział 742.

Jak zagłosować?
- Warto skorzystać z prawa głosu i zdecydować co powstanie w Katowicach. To prosta procedura. Chcąc zagłosować wchodzimy na stronę www.boglosujemy.katowice.eu i w pierwszym kroku weryfikujemy swoje dane – mówi Ewa Lipka, rzecznik prasowy miasta Katowice. Wpisujemy: numer PESEL oraz nazwisko panieńskie matki (jeśli jest to konieczne należy zaznaczyć zgodę opiekuna prawnego), czytamy zapisy RODO, zatwierdzamy wymagane zgody i przechodzimy do głosowania. Każdy dysponuje trzema głosami na projekty ogólnomiejskie i trzema głosami na projekty lokalne, którymi może swobodnie dysponować, ale tylko w ramach danej kategorii. To znaczy, że w przypadku projektów ogólnomiejskich można 3 głosy oddać np. na jedno zadanie albo rozdzielić swoje głosy na dwa lub trzy zadania (odpowiednio: 1 i 2 głosy, po 1 głosie). Analogicznego wyboru można dokonać w przypadku zadań lokalnych. Ostatni krok to wpisanie numeru telefonu komórkowego, bez prefiksów i odstępów między cyframi, na który zostanie wysłany SMS z kodem potwierdzającym oddanie głosów. - Na jeden numer telefonu można otrzymać maksymalnie 5 SMSów z kodami, dlatego zachęcamy, by pomóc osobom starszym lub zaangażować w głosowanie dzieci – dodaje rzecznik. 

Biorąc pod uwagę potrzeby, działały także Mobilne Punkty Głosowania w 21 dzielnicach, a w jednej (Śródmieściu) funkcjonował Stacjonarny Punkt Głosowania, który był umiejscowiony w Biurze Obsługi Mieszkańców i funkcjonuje od początku trwania głosowania w czasie otwarcia BOMu.

Na co głosujemy?
W tej edycji wśród wszystkich zadań znalazło się 271 projektów lokalnych i 48 ogólnomiejskich. - Tak duża liczba pozytywnie zweryfikowanych wniosków pokazuje, jak wiele pracy mieszkańcy włożyli w przygotowanie swoich projektów. Szczególne słowa uznania należą się wnioskodawcom z Giszowca – w tej dzielnicy wszystkie zgłoszone projekty pozytywnie przeszły weryfikację formalną i merytoryczną. Cieszymy się, że katowiczanie coraz częściej się z nami kontaktują przed złożeniem wniosku i zadają pytania, by wyjaśnić rozmaite wątpliwości. Z reguły znacząco zwiększa to szansę na pozytywne rozpatrzenie wniosku. Niestety, jak co roku, część projektów musieliśmy odrzucić. Najczęstsze przyczyny negatywnej weryfikacji to m.in. chęć realizacji projektu na terenie prywatnym, sytuacja, w której pomysł wnioskodawcy objęty jest już wcześniejszymi planami bądź działaniami Urzędu Miasta. Patrzymy też na kryterium racjonalnego wydatkowania środków publicznych – w przypadku, kiedy projekt dotyczy np. budowy placu zabaw, a tuż obok taki plac już istnieje – to wtedy projekt oceniamy negatywnie. Przypominamy także, że po raz pierwszy w katowickim Budżecie Obywatelskim wnioskodawcy, których projekty zostały zweryfikowane negatywnie, mieli możliwość odwołania się od decyzji urzędników – mówi Maciej Stachura, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Katowice.

W tym roku inicjatywę przejęli wielbiciele czworonogów. Pozytywnie zweryfikowano sześć projektów na wybiegi dla psów, m.in. w Szopienicach-Burowcu, Koszutce, Bogucicach czy na Osiedlu Paderewskiego. Oprócz projektów dotyczących budowy nowych dróg czy przejazdów rowerowych, w głosowaniu znajdzie się 8 wniosków na kolejnych 12 nowych stacji rowerów miejskich. Mieszkańcy Katowic cenią sobie także zielone przestrzenie, dlatego także i w tym roku pojawiło się wiele projektów mających na celu rewitalizację obszarów zielonych, ale także realizację nasadzeń drzew i roślin. Porównywalną ilość do lat ubiegłych stanowią zadania o charakterze infrastrukturalnym, czy kulturalnym.

Wykaz zadań zakwalifikowanych do głosowania dostępny jest na stronie www.bo.katowice.eu.



Reklama
Nasze serwisy
Partnerzy ComTV
Wydarzenia |Kultura |Reklama w serwisie |Redakcja |Fotoreportaż |Kontakt |Katalog stron www |Ebooki i Audiobooki |Festiwal Górski
2023 © ComTv.pl - Produkcja Filmowa i TV | Projekt i wykonanie strony : fdgstudio.net